LEADER+
Leader + w Partnerstwie Kaczawskim - "Zintegrowanie działań wszystkich ludzi i instytucji na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego regionu"

Projekt finansowany w 80% ze środków Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej, w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich" - Działanie 2.7. "Pilotażowy Program Leader +" Schemat II oraz w 20 % z budżetu państwa (nr umowy o dofinansowanie L/02/084/2006).

Leader + ma na celu pobudzenie aktywności środowisk lokalnych i ich zaangażowanie w tworzenie oraz realizację lokalnych strategii rozwoju obszarów wiejskich. Partnerstwo Kaczawskie nie brało udziału w I Schemacie i samodzielnie przygotowało się do II Schematu. Większość warsztatów i znaczna część pracy nad strategią to efekt pracy wolontarystycznej koordynatora GP, lokalnych liderów oraz sporej grupy aktywnych mieszkańców, którzy chętnie brali udział w pracach nad ZSROW. Na potrzeby Leadera+ musieliśmy utworzyć Lokalną Grupę Działania, więc przekształciliśmy lokalną organizację Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Gminy Mściwojów w stowarzyszenie regionalne - Stowarzyszenie Kaczawskie, do którego w formie członków wspierających przystąpiły samorządy oraz inne organizacje zaangażowane w Program. Kwota dofinansowania to 391 tyś.

Nasza strategia określa główne kierunki rozwoju obszaru Partnerstwa Kaczawskiego oraz jest podstawą do dalszych działań. W ramach Pilotażowego Programu Leader+ ZSROW swoim zasięgiem obejmuje siedem gmin, w tym 2 gminy miejsko-wiejskie: Bolków i Złotoryja oraz 5 gmin wiejskich: Krotoszyce, Męcinka, Mściwojów, Świerzawa i Paszowice.

Podstawową metodą tworzenia Strategii były warsztaty i spotkania prowadzone od września 2005 do maja 2006. Uczestnicy pracowali w sesjach plenerowych oraz grupach roboczych na każdym etapie opracowania Strategii. W pracach uczestniczyli przedstawiciele samorządów, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców oraz instytucji i mediów - w sumie 53 osoby.

Tematem wiodącym naszej Strategii jest wykorzystanie zasobów naturalnych i kulturowych, w tym potencjału obszarów należących do sieci Natura 2000, który docelowo będzie prowadził do poprawy jakości i standardu życia na obszarach wiejskich. Planowane do realizacji zadania w 2007 - 2008 r.:
  • Warsztaty i szkolenia specjalistyczne: z zakresu pisania projektów, wprowadzenia spójnego dla regionu systemu certyfikacji i oznakowania dla gospodarstw i małych przedsiębiorstw działających na obszarze partnerstwa,
  • Kurs dla przewodników i instruktorów edukacji ekologicznej działających na terenie Partnerstwa Kaczawskiego,
  • Uzupełnienie inwentaryzacji zasobów przyrodniczo - kulturowych Partnerstwa Kaczawskiego,
  • Opracowanie zasobów kulturowych, przyrodniczych, architektury krajobrazu wsi Partnerstwa Kaczawskiego wraz z mapami (plan rozwoju miejscowości) - w każdej gminie jedna miejscowość wg ustaleń warsztatowych podczas opracowywania ZSROW i programu Ekomuzów,
  • Opracowanie i wydanie regionalnego kalendarza z imprezami i wydarzeniami ważnymi dla Partnerstwa Kaczawskiego,
  • Serwis internetowy o regonie, Partnerstwie Kaczawskim, LGD oraz inicjatywie wraz z systemem aktualizacji,
  • Organizacja imprez kulturalnych promujących region Partnerstwa Kaczawskiego oraz walory, produkty i zasoby tutaj dostępne wg ustaleń warsztatowych podczas opracowywania ZSROW i programu Ekomuzeów,
  • Zagraniczna wizyta studyjna "Partnerstwo trójsektorowe tworzone w oparciu o zasoby przyrodniczo - kulturowe regionu -wymiana doświadczeń i prezentacja innowacyjnych rozwiązań"
  • Promocja - foldery, mapy, wydanie publikacji historia i górnictwo w Radzimowicach, spoty i ogłoszenia reklamowe.
Zapraszamy wszystkich mieszkańców Partnerstwa Kaczawskiego do aktywnego udziału w projekcie oraz w pracę na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego naszego regionu!


Pliki do pobrania:
Informacja o postępach w realizacji projektu nr L/02/ 084/2006.


Zestawienie rzeczowo-finansowego z realizacji projektu nr L/02/ 084/2006.



Copyright © 2005-2007 Partnerstwo Kaczawskie
Wszelkie prawa zastrzeżone
design by cyprian