Publikacje

"Trzeba uczyć się jak dziecko, by odnowić polską wieś"

<< Powrót do aktualności

W dniach 8 - 10 grudzień w Lubiechowej w Gospodarstwie Agroturystycznym Moniki Bembenik koło Świerzawy zebrali się Aktywni liderzy z Partnerstwa Kaczawskiego oraz z innych partnerstw z Dolnego Śląska - tzn. z Partnerstwa Doliny Środkowej Odry, z Partnerstwa Wrzosowej Krainy, z Partnerstwa Ducha Gór, Partnerstwa Wzgórz Dalkowskich oraz z Partnerstwa Doliny Baryczy.
Szkolenie zorganizowało Stowarzyszenie Kaczawskie w ramach projektu pn.: "Zintegrowanie działań wszystkich ludzi i instytucji na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego regionu". Projekt został sfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu - Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w kwocie 24 000 zł.
Warsztaty prowadzone były przez znanych w kraju i za granicą wybitnych specjalistów od odnowy wsi i jej aktualnych problemów- przez Pana Ryszarda Kamińskiego - pracownika Polskiej Akademii Nauk - Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa w Warszawie, Prezesa Zarządu Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich oraz Pana Wacława Idziaka - członka Międzynarodowego Stowarzyszenia Innowatorów Społecznych "Ashoka", Sekcji Polskiej Europejskiego Ruchu Odnowy Wsi i Małych Miast ECOVAST, pracownika naukowego Politechniki Koszalińskiej i Uniwersytetu Szczecińskiego.
W pierwszych dniach uczestnicy szkolenia dowiedzieli się od Pana Ryszarda Kamińskiego w jaki sposób pomóc grupom mieszkańców wsi w skutecznym rozwiązywaniu problemów? Pan Ryszard pokazał liderom techniki pracy w grupie, min. technikę "śnieżnej kuli", burzy mózgu, drzewo decyzyjne, ZWI, czyli Zalety, Wady i to co Interesujące.
Drugą częścią szkolenia w Lubiechowej były warsztaty interaktywne prowadzone przez Pana Wacława Idziaka, który starał się odpowiedzieć nam na pytanie: Jak można być liderem w nowych czasach? W czasach, w których wieś powinna się realizować w gospodarce wiedzy, emocji i twórczości.
Pan Wacław Idziak jest autorem książki o "Odnowie wsi" wydanej przez Fundację Wspomagania Wsi, ale przede wszystkim jest autorem wiosek tematycznych na Pomorzu - min. słynnej Wioski Hobitów, o których ostatnio 26 listopada w niedzielę był reportaż w telewizji regionalnej TVP3.
Uczestnicy dowiedzieli się o przemianach cywilizacyjnych od rolnictwa i przemysłu do gospodarki opartej na wiedzy i emocjach i twórczości, w którą powinna się wkomponować dzisiejsza wieś realizując np. wioski tematyczne, gospodarstwa edukacyjne i przygodowe. Pan Idziak pokazał nam inne spojrzenie na zasoby i szanse wsi, na nowe wykorzystanie świetlicy, szkoły, gospodarstwa, boiska, sklepu oraz jak na nowo może zaistnieć: stodoła, obora, pole, łąka, sad.
Na te trudne pytania padały często proste, zaskakująco oczywiste odpowiedzi. A to wszystko dlatego, że główną z metod pracy były w większości gry, zabawy i spontaniczne rozrywki. Prowadzący obudził w nas dzieci, które chętnie sięgnęły po drewniane klocki - aby zbudować zamek, po linę do przeciągania, po balonik do odbijania. Jak małe dzieci wyszukaliśmy prostych rozwiązań na bolączki polskiej wsi, na jej odnowę i rozwój.
Z Lubiechowej wyjechaliśmy naładowani pozytywną energią z oczyma szeroko otwartymi na ten piękny świat, który otacza nas mnóstwem jeszcze nie wykorzystanych zasobów. Mamy nadzieję, że już niedługo zobaczymy, co ciekawego urodzi się w naszym Partnerstwie oraz na Dolnym Śląsku po tym fascynującym spotkaniu?

Koordynator projektu - Mariusz Foryś, Gabriela Męczyńska

klocki


Copyright © 2005-2007 Partnerstwo Kaczawskie
Wszelkie prawa zastrzeżone
design by cyprian