Aktualności

„Dziś i jutro Partnerstwa Kaczawskiego”
10 marca w miejscowości Wojcieszyn koło Pielgrzymki odbyła się konferencja Partnerstwa Kaczawskiego pn. „Dziś i jutro Partnerstwa Kaczawskiego” zorganizowana przez Stowarzyszenie Kaczawskie i Wójta Gminy Pielgrzymka – Tomasza Sybisa, w której uczestniczyli przedstawiciele 7 gmin zaangażowanych w Program Leader + Schemat II oraz 3 gmin deklarujących udział w nowym Programie Leader na lata 2008-2013. Konferencję poprowadzili Pan Andrzej Ruszlewicz, Pani Gabriela Męczyńska i Pani Beata Castaneda Trujillo ze Stowarzyszenia Kaczawskiego. Ważnym i oczekiwanym gościem spotkania był Pan Paweł Czyszczoń – Dyrektor Wydziału Rozwoju Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim, który przedstawił najnowsze wieści z Ministerstwa Rolnictwa dotyczące Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – szczególnie osi 3 i działania Odnowa i rozwój wsi oraz osi 4 Leader. Na początku Pani Gabriela Męczyńska przedstawiła dotychczasowe efekty i rezultaty uzyskane w ramach realizacji projektu Leader + na terenie Partnerstwa oraz krótko zdała relację z działań podjętych przez Stowarzyszenie Kaczawskie w 2007 roku. Została zrealizowana większość zadań zaplanowanych w projekcie, zostały jedynie do opracowania dokumenty strategiczne i inwentaryzacyjne oraz publikacja przygotowywanych właśnie materiałów promocyjnych. Zakończenie projektu zaplanowane jest na 14 maja 2008r.
Pan Andrzej Ruszlewicz zapoznał zebranych z propozycjami i wymogami nowego okresu programowania – oraz nową formą prawną Lokalnej Grupy Działania (LGD), która jako Stowarzyszenie ma funkcjonować na nowych zasadach zapisanych w Ustawie z dnia 7 marca 2007 r o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich. Ustawa wymusza na partnerstwach utworzenie Lokalnej Grupy Działania w formie stowarzyszenia osób fizycznych i prawnych (w tym gmin) pracujących na rzecz wspierania swojego regionu – szczególnie terenów wiejskich i małych miasteczek. Nowa forma stowarzyszenia została utworzona by LGD mogły w pełni realizować idee trójsektorowości oraz współuczestnictwa podmiotów o różnorodnych formach prawnych. Członkami zwyczajnymi w takim stowarzyszeniu mogą być zarówno osoby fizyczne jaki i osoby prawne –w tym jednostki samorządu terytorialnego –rozszerzenie kręgu członków zwyczajnych umożliwia pełne i równoprawne współdziałania przedstawicieli trzech sektorów zgodnie z ideą Leadera. Obowiązkiem LGD będzie posiadanie organu decyzyjnego –rady, w skład której muszą wejść przedstawiciele 3 sektorów wykazujący się wiedzą i doświadczeniem związanym z realizacją projektów unijnych. Nowe stowarzyszenia muszą spełniać kryterium trójsektorowości –tj. muszą uczestniczyć partnerzy publiczni, społeczni i gospodarczy. Takie Stowarzyszenie podlega nadzorowi Marszałka Województwa, a nie jak zwykłe Stowarzyszenie zarejestrowane – staroście. W związku z tymi wymogami oraz najważniejszym zadaniem – realizacją przez 7 lat programu Leader – uczestnicy spotkania poparli propozycję utworzenia całkiem nowej organizacji, która w ich imieniu będzie realizować program Leader. Propozycja dotychczasowej nazwy Grupy Partnerskiej – PARTNERSTWO KACZAWSKIE, została przyjęta jednomyślnie. Tak więc w ciągu kilku miesięcy powstanie nowe Stowarzyszenie pod nazwą: LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA - PARTNERSTWO KACZAWSKIE, która już na jesieni będzie aplikować do Urzędu Marszałkowskiego po środki na realizację PROW na najbliższe 7 lat. Nazwa ta już od dawna jest dla wszystkich mieszkańców regionu i instytucji zewnętrznych znana, ponieważ taką przyjęliśmy w momencie utworzenia Grupy Partnerskiej - działającej w Krajowej Sieci Grup Partnerskich na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju. Podjęcie decyzji o utworzeniu nowego stowarzyszenia z tą nazwą pozwoli nam na nadanie osobowości prawnej temu, niesformalizowanemu do tej pory, Partnerstwu.
Pan Paweł Czyszczoń szczegółowo przedstawił wymogi powstania i funkcjonowania takiego stowarzyszenia. Zaprezentował też zebranym wójtom i pozostałych przedstawicielom samorządów korzyści, jakie będą dla poszczególnych gmin – szczególnie dla mieszkańców- rolników, mikroprzedsiębiorców oraz organizacji pozarządowych, które będą mogły pozyskać dodatkowe środki finansowe na szeregprzedsięwzięć. Wszystkie działania wspierające obszary wiejskie Partnerstwa Kaczawskiego będą ujęte w Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR), która wyznaczy kierunki działań i priorytety rozwoju obszarów wiejskich naszego regionu. Działaniami LSR objęte będą gminy, które od dawna współpracują w ramach Partnerstwa Kaczawskiego: Bolków, Krotoszyce, Męcinka, Mściwojów, Świerzawa, Paszowice, Pielgrzymka, Wojcieszów, Wądroże Wielkie, Zagrodno i Złotoryja – gmina wiejska. Pierwsze spotkanie robocze przedstawicieli z tych gmin odbędzie się 2 kwietnia o godz. 10.00 w Świerzawie w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki przy ul. Jeleniogórskiej 58. W pracy przy opracowaniu tej Strategii powinni znaleźć się przedstawiciele samorządów, organizacji pozarządowych i biznesu z każdej z powyższych gmin. Sektory te wspólnie wypracują nie tylko kierunki działań naszego partnerstwa, ale również podział środków i kryteria ich dostępności dla poszczególnych grup: mikroprzedsiębiorców, osób odchodzących z rolnictwa, organizacji pozarządowych, parafii i związków wyznaniowych, gmin oraz instytucji kulturalnych. Nowa strategia wymaga dużej szczegółowości merytorycznej i finansowej przy zaplanowaniu inwestycji związanych z odnową wsi i rozwojem lub otwarciem działalności gospodarczej, przedsięwzięć turystycznych oraz całego wachlarza różnorodnych inicjatyw lokalnych, które będzie można sfinansować ze środków unijnych. Wysokość tych środków dla LGD będzie przydzielana w zależności od liczby mieszkańców zameldowanych na pobyt stały na dzień 31.12.2006r. w gminach objętych Programem. Kwota dofinansowania to w sumie 169 zł x liczba mieszkańców z obszaru objętego Lokalną Strategią Rozwoju, z przeznaczeniem na poszczególne działania: wdrażanie LSR, wdrażanie projektów współpracy międzynarodowej oraz na funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania. Tak więc, warto bardziej zaangażować się w prace nad opracowaniem Lokalnej Strategii Rozwoju, aby nie skrzywdzić żadnej z powyższych sektorów i zgodnie z zapotrzebowaniem zaplanować te środki. Zapraszamy również do większego zaangażowania się w pozostałe działania Stowarzyszenia Kaczawskiego, zmierzające do poprawy bytu mieszkańców i zrównoważonego rozwoju naszego wyjątkowego regionu. Tych działań jest wciąż coraz więcej i są one coraz bardziej istotne dla wspólnej promocji i rozwoju Pogórza i Gór Kaczawskich.
20 Mar 2008 gabrysia




Wiadomości z poprzedniej wersji strony

Copyright © 2005-2007 Partnerstwo Kaczawskie
Wszelkie prawa zastrzeżone
design by cyprian
statystyka